Имале 200 долари на сметка и 6 гладни деца: Како Крис Џенер созаде империја

Во Америка, но и во голем дел од светот, нејзиното име е многу добро познато, затоа што таа е шеф на кланот Кардашијан-Џенер. 

Едно од најпопуларните реални шоуа со sвезди, а токму таа одлучува за нивниот успех и деловните вложувања - Крис Џенер. Таа зад себе има два брака, со починатиот адвокат Роберт Кардашијан и со поранешниот олимпиец Брус Џенер, денес познат како Кејтлин Џенер. Покрај тоа што е мајка на пет ќерки и еден син, Крис Џенер ја има и функцијата - менаџер.

Пред 2007 година, семејството беше доста непознато за јавноста.
Крис Џенер многумина ја сметаат за „глава на октоподот“ која управува со сè и донесува големи одлуки кога станува збор за финансиите на нејзиното семејство, а токму таа го направи најдобриот потег со потпишување договор со телевизија Е!, што ја емитуваше првата епизода на реалното шоу „KUWTK“ на 14 октомври 2007 година.

Критичарите сметаaт дека целата приказна е фабрикувана, како и дека „актерите“ односно членовите на семејството снимаат претходно договорени сцени. Но, за краток временски период реалното шоу стана светски хит, со милиони обожаватели ширум светот, а Крис Џенер ја презеде улогата на менаџер на нејзините шест деца.

Ова е приказната за неа.

Крис Џенер е родена на 5 ноември 1955 година во Сан Диего, Калифорнија, како Кристен Мери Хагтон. Нејзиниот родители се развеле кога таа имала седум години.
Само една година подоцна, на Крис и бил дијагностициран карцинозен тумор на коските, но, за среќа, тој не метастазирал, па бил отстранет со операција. Крис Џенер завршила средно училиште во Клермон и немала желба за колеџ. За разлика од нејзините врсници, таа сакала да стане сопруга и мајка, што наскоро се остварило - на 8 јули 1978 година, на 22-годишна возраст, се омажила за успешен адвокат, Роберт Кардашијан. Двојката доби четири деца, ќерките Кортни, Ким и Клои и синот Роберт, а во 1991 година поднесоа барање за развод.

Во тоа време, О.Ј. Симпсон ја уби својата сопруга и беше обвинет за убиство, а неговиот најдобар пријател Роберт Кардашијан беше во неговиот правен тим, па на тоа судење тој доби неверојатна популарност. Роберт Кардашијан почина во 2003 година од рак на хранопроводот.

За време на заедничкиот живот, Крис научи многу од првиот сопруг и го донесе тоа искуство во нејзиниот втор брак. Среде судската постапка за развод, таа се сретна со златниот медалист Брус Џенер, двапати разведен татко на четири деца. Тие во брак добија две ќерки, Кендал и Кајли, а Крис реши уште од самиот почеток да му помогне на својот сопруг повторно да зајакне финансиски за да може да издржува големо семејство.

„Гледав и учев од мојот сопруг, најдобриот адвокат. Бев многу горда на него и научив многу од него. Кога го запознав Брус, веднаш станав негов менаџер, бидејќи тој не знаеше ништо за тоа. Видов потенцијал во него, но тој не знаеше како да заработи. Никој не го ангажираше за ништо и тогаш сфатив дека треба да му помогнам.“

И реков на мојата асистентка Лиза: Имаме неверојатен човек овде, кој е одличен во она што го прави, но нема кој да го води. Тој има 200 долари на својата банкарска сметка, што ќе правиме? Бев свесна дека мораше да направиме нешто затоа што децата мораа да јадат“.

По разводот од Роберт Кардашијан, ги загубила сите приходи, а со голема љубов се омажила за Брус. Тој немал визит-картичка, CV, менаџер... ништо... „И, тогаш размислував да се фотографирам со него, да подготвам говор и да пуштам понуди.“ Таа ги потрошила последните пари на материјали за печатње, потоа ги испратила до сите важни адреси во Америка. И речиси преку ноќ започнале да пристигнуваат понуди, а Крис сè уште е многу свесна дека сето тоа беше благодарение на неа.

„Секој пат кога ќе станете после падот и ќе го истресете правот од себе, тоа е чекор напред“ - вели Крис.

Во 2007 година, кога се запозна со продуцентот Рајан Сикрест, резултатот од нивната соработка беше ‘Keeping Up with the Kardashians’, реалното шоу што ги следи животите на целиот клан Кардашијан-Џенер последните 13 години. Со текот на годините, шоуто доби бројни продолженија.

Поради неверојатната популарност - понудите почнаа да пристигнуваат од сите страни, а Крис Џенер стана глава на целото семејство и започна да носи одлуки во нивно име. Благодарение на неа, нејзините деца заработија милиони, денес, нема поле во кое семејството Кардашијан-Џенер не се обиде - реални шоуа, дизајн на облека, козметика, пишување автобиографии…

‘Моето мото во животот отсекогаш било - ако некој ви каже дека нешто не е можно, вие разговарате со погрешна личност. Со Ким научив многу за тоа каде е границата и кога мајка треба да се пензионира за да настапи како менаџер. Но, јас исто така им дозволувам на моите ќерки, или клиенти, во некои случаи да изберат сами “.

Сепак нејзиниот втор брак не успеа. Во јуни 2013 година, Брус и Крис Џенер решија да направат кратка пауза од сè, така што во декември следната година се разведоа.

Јавноста беше шокирана кога Брус Џенер во април 2015 година одлучи јавно да признае дека е трансродова личност. Тој наскоро беше подложен на хормонска терапија, но и хируршки зафат за менување на полот и официјално го смени своето име, стана Кејтлин Џенер и почна да се претставува како жена.

После разводот, Крис Џенер бешее во врска со 25-годишниот бизнисмен Кори Гембл, но нејзиното семејство сè уште е најважно за неа.

‘Уживам во секоја секунда од мојот живот како мајка, а гледањето како моите бебиња ги добиваат своите бебиња е најубавата работа на целиот свет. Најголемото задоволство во животот е да можете да гледате како вашите деца успеваат во она што го сонувале. Не секогаш станува збор за пари, туку и остварување на соништата“.

извор: stil.kurir
фотографија:PROFIMEDIA