Луксузната венчавка Доналд Трамп сакаше да ја емитува на телевизија: Како изгледаше Меланија на големиот ден?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп и Меланија Трамп деновиве слават 16-годишнина од бракот, се венчаа на 22 јануари 2005-та година на Флорида, а потрошија над милион долари на луксузна венчавка. Меѓу гостите имаше истакнати музичари, но и политичари. Се сеќаваме на деталите од нивниот голем ден.

Доналд ја запроси словенечката манекенка Меланија со 12-каратен смарагден прстен кој го чинеше околу 1,5 милиони долари, а немаше намера да штеди ниту на свадбената церемонија. Тој отиде дотаму што сакаше да ја емитува свадбата на телевизија низ целиот свет. Сепак, Меланија се спротивстави на ова и се откажаа од неговата идеја.

Тие застанаа пред олтарот на 22 јануари 2005 година во Палм Бич на Флорида, а Меланија подоцна раскажа како самата ја организирала целата церемонија затоа што нејзиниот иден сопруг во тоа време бил премногу зафатен со играње голф за да обрне внимание на нивниот голем ден. 

„Јас сама организирав сè. Се уверив дека сè е на свое место", рече таа во интервју за „Пипл" по венчавката.

Нивните гости престојувале во хотел во кој Трамп платил бањско лекување за сите лично.

Меланија носеше спектакуларна венчаница со потпис на Кристијан Диор, која беше шиена од 91 метар свила и тежеше над 25 килограми. На тоа потрошила околу 148 000 американски долари, а се појави и на насловната страница на списанието Вог. 

Салата каде што се одржа церемонијата беше украсена со 10.000 рози и орхидеи, а сè беше украсено во луксузен стил. Дури и тортата да биде екстравагантна. Имаше седум „ката“ и беше висока метар и половина и чинеше околу 50.000 долари.


Извор: dnevnik.hr