Марама во коса: 6 начини да имате поинаков, ретро летен стајлинг и да ја освежите фризурата

Фото насловна: mairagrypaiou/discover_your.style

Вака стилизирана коса со парче свила, сатен или ткаенина секогаш изгледа различно и има свои практични страни

Добро стилизираната марама на нејзината коса е поврзана со стајлингот на Џеки Кенеди, подоцна Оназис, сопругата на убиениот американски претседател Џон Кенеди, која ги диктираше модните трендови од 1950-тите и 1960-тите.

Тогаш, ова парче ткаенина направена од свила, сатен или ткаенина на главата, со големи темни очила, беше апсолутен моден хит.

Сепак, марамите никогаш не излегле од мода, бидејќи тие се совршен начин жените да ја скротат некогашната дива коса, но и да ја сокријат доколку нивната фризура не им се допаѓа.

Ретро фризурите украсени со марами се особено популарни ова лето.


Марама во плетенка 

Едноставна, привлечна фризура што лесно ќе ја направите со марама во опавчето.


Опавче со волумен 

За да направите опавчетоа да изгледа поголемо и пополно, фатете ја косата со марама наместо со ластиче.


Пунџа 

Фризура што ќе ви одговара на плажа, но и за попладневна прошетка.


Внатрешна плетенка за коса – фризура две во едно 

Марамата вплетена во вашата коса вака ќе ве остави големи и големи кадрици кога ќе ја отплетите, па ќе имате нова фризура.


Врзана марама на врвот на главата 

Оваа ретро фризура ќе ве направи неодоливи на плажа.


Марамата како украс за неколку прамени 

Поделете ја косата на два дела, а потоа врзете неколку прамени со марама и ќе изгледате совршено.


Фото: pinterest

Можеби ќе ве интересира:

И летово ќе биде тренд број 1: Најженствениот моден додаток