,

Најсреќното бебе на цел свет: По 694 дена поминати во болница, Валентина конечно си замина дома

Валентина Гарнети е конечно пуштена од детската болница во Мичиген, откако ѝ беше дијагностицирана вродена срцева болест.

Девојчето кое ги помина скоро првите две години од својот живот во болница конечно е пуштено да си оди дома.

На 24 март, Валентина Гарнети ја напушти детската болница во Мичиген за прв пат во нејзиниот живот, објави „Добро утро Америка“.

Детето, кое е родено во мај 2019 година, поминало вкупно 694 дена во болницата по нејзиното раѓање, вели нејзината мајка, Франческа Гарнети.

Франческа напиша дека Валентина е родена со хипопластичен синдром на лево срце, ретка срцева состојба што предизвика левата страна на нејзиното срце да биде недоволно развиена, според клиниката Мајо. Бидејќи срцето не може соодветно да пумпа крв низ телото, бебињата родени со оваа состојба, меѓу другите симптоми, може да доживеат слаб пулс, отежнато дишење и слабо хранење.

За време на нејзиното време во детската болница, Валентина беше подложена на вкупно шест операции, од кои четири беа операции на отворено срце, објасни нејзината мајка.

„Покрај нејзините големи операции, таа имаше компликации по компликации, вклучувајќи мозочни удари, напади, анафилактички реакции и беше префрлена во Детската болница во Филаделфија за 9 дена, за да се направи зафат за спасување на нејзиниот живот пред да биде вратена во Мичиген“. 

Едно од секои 3.841 бебиња во Соединетите Држави се раѓа со синдром на хипопластично лево срце секоја година, според Центрите за контрола на болести.

И покрај тоа што има уште третмани пред неа, семејството е воодушевено дека Валентина е дома и може да помине време со нејзините сестри Ана, 5години и Адријана, една годинка.

„Таа е најсреќното бебе на целиот свет, и покрај сè низ што помина“, изјави Франческа за ГМА. "Таа е најголемата радост. Ги сака сите ... таа само го сака својот живот". „Таа е толку неверојатно“, рече таа. „Мислев дека пуштањето од болница никогаш нема да се случи и сега, кога конечно е тука, како да ми се оствари најголемиот сон“.

извор:people.com

Поврзани вести:

Приказна од која ќе ви застане кнедла во грлото: Кога му го видоа лицето, родителите го дадоа на посвојување

Родители одбија да абортираат дете со деформитет: Две години подоцна е здраво момче со голема насмевка