Најстарата баба во Ирска го прослави 109-от роденден во автобус: Ова се нејзините два клучни совети за долг и добар живот!

Целиот свет ја бара формулата за долговечност. Сепак, оние кои одамна ја поминале стотката велат дека тајната е исклучително едноставна. Така, најстарата жена во Ирска го одбележа својот 109-ти роденден и сподели два совети како да уживате во долг живот. Имено, Мајрин Хуџис го следи сопствениот совет, набљудува птици, чита весници и романи, решава крстозбори, слуша музика, свири Скрабл - и ужива да слави секој пат кога има нов роденден.

- Едноставно сакам да живеам, им изјавила оваа баба на новинарите прославувајќи  го својот 109-ти роденден во понеделникот.

Таа е родена на 22 мај 1914 година, два месеци пред избувнувањето на Првата светска војна и се сеќава на нејзината мајка како се грижела за луѓето за време на пандемијата на грип во 1918 година.

Бабата го прославила својот роденден со пријателите во автобус, обиколувајќи го паркот Феникс во Даблин со попладневен чај, пред да се врати во својот дом за стари лица во блискиот Чапелизод, објави Гардијан.


На прашањето на Irish Times за тајната на долгиот живот, таа одговори:

- Живејте го животот во потполност. Не трошете време, мислам дека е тоа најважно!

Хаџис е роден во Белфаст и пораснала во Даблин и Киларни, округот Кери. Тоа го одбележува создавањето на независна ирска држава во 1921 година. Студирала на Универзитетот Корк, необичен избор за жените во тоа време, а дипломирала во 1935 година. Работела како хемичар во универзитетска медицинска лабораторија, а во 1950-тите се преселила со сопругот во Даблин, каде што била учителка. Двојката немала деца.

Таа се присети како пред 50 години видела како се гради нејзиниот дом за стари лица, додека била со мајка ѝ.


- Мама праша мало момче на патот: Што е тоа? Тој рече: „Ох, таму ќе живеат старите богаташи“, рече Хоџис, додавајќи: „Претпоставувам дека сум една од нив. Богата сум во компанијата што ја имам“.

Има задоволство во едноставните работи.

- Ми се допаѓа тишината, како и птиците што ги имаме овде. Многу се убави околу реката, рекла бабата.

Инаку, таа не е најстарата личност на светот, тоа е Марија Брањас Морера која живее во Шпанија и има 116 години.