Невестата потрошила 14 илјади евра за тортата: Гостите во неверување го гледале чудото од 4 метри кое се правело три месеци

Младенците не се штеделе за забавата во убав лондонски хотел и за прославата потрошиле околу 58.000 евра, а дел од таа сметка, поточно 15.000 евра, биле потрошени за гигантска торта висока четири метри.

Меделин (18), ја виделa огромната торта за прв пат само на забаватa. Судбоносното „да“ му го кажала на својата средношколска љубов, 20-годишниот Патрик Бартон. Забавата се одржала во сала за бал Савој во Лондон. Тортата ја направила 48-годишната слаткарка Сем Вудраф. Имено, таа почнала да работи на тортата во ноември. Прво направила шест кружни колачи од 20 сантиметри кои служеле како „ливчиња“.


За кулите таа користела нова технологија, односно 3Д печатач и ги ставила на врвот на огромната структура.

За да биде замокот веродостоен, дури и секој мал прозорец е опремен со LED светилки, така што тортата свети.


Сè е покриено со 50 килограми бела глазура, а потоа украсено со златни листови.

„Целиот ден беше совршен. Имавме повеќе од 200 гости. Тортата беше фантастична, останав без зборови“, рекла воодушевената невеста.

„Таа е многу талентирана, ги прави моите торти од мојот 13-ти роденден“, изјави Медлин.


Таа ја замолила Сем да и изгради замок и била воодушевена кога го видела конечниот резултат. Сем, од Греј Тарок, Есекс, која прави колачи веќе шест години, рече дека тортата на Медлин е најголемата што ја направила во нејзината кариера. Мајката на четири деца рече дека на неа и на нејзиниот сопруг Дејв (47) и биле потребни шест часа да го изградат замокот тој ден и дека морале да користат скала за да стигнат до врвот.

„Плачев кога го видов готовиот производ. Бев емотивен бидејќи целиот процес на неговото правење траеше толку долго“, признала креаторката на тортата, пишува The Sun.


Foto: Bespoke Cakes by Sam / Facebook