Ова е мојот сопруг кој строго се грижеше за своето здравје цел живот: Јас пијам вино, тој сок. Јас јадам шеќер, тој мед и видете ја разликата меѓу нас

Мојот сопруг го живееше најздравиот живот на светот, а јас никогаш не се грижев за исхраната. Кога направивме систематски преглед, доживеавме шок!

Приказната за една жена по име Норма Вилијамс го привлече вниманието на луѓето на Редит. Како што вели таа, нејзиниот сопруг цел живот строго ги следел правилата за здрав живот, додека таа цел живот пиела и јадела што сака, заедно со големи количини алкохол. Разликите меѓу нив се големи и физички и здравствено, но ќе се изненадите во чија корист!

- Мојот сопруг е фит и здрав маж во осумдесеттите. Тој не зема лекови. Никогаш не пиел алкохол и не пушел. Беше исклучително внимателен на исхраната и јадеше многу различни овошја, особено портокали. Наместо шеќер, користи мед во секоја прилика, додека јас радосно го пиев моето вино (по еден литар на ден), тој гордо ќе си полиеше со чаша цеден сок од портокал. Освен тоа, би изел уште најмалку три цели портокали. И додека јас практично со лопата си ставам шеќер во чајот и кафето, тој се ограничи на една лажичка мед во пијалокот.

Не отишол на лекар 28 години. Тој немаше никакви болести и живееше според сите правила. Но, поради осигурување и двајцата моравме да бидеме прегледани. Моите тестови (и имајте на ум дека цел живот уживав во алкохол и лесни наркотици) покажаа дека на 70 години имам совршено здравје, дури и црниот дроб.

Резултатите на мојот сопруг покажаа неколку проблеми, вклучително и дијабетес тип 2. Деталната анализа покажала дека неговото тело е сосема здраво освен панкреасот кој бил оштетен од премногу портокали и мед. Докторите му забраниле портокали, мед, банани - до крајот на животот. Дозволено е повремено да јаде бобинки, киви и грејпфрут. Исто така, тој ќе мора да вежба.

Денес, шест месеци подоцна, откако ги следеше сите препораки, успеа малку да го намали шеќерот. Тој се уште е дијабетичар и ќе мора да внимава на внесот на јаглени хидрати до крајот на животот, а сето тоа поради портокалите и медот.

Навистина е смешно кога ќе размислите - тој навистина правеше се што треба, додека јас се убивав во вино и не ми беше. Верувам дека добар дел од причината е тоа што вежбам и отсекогаш вежбав - изјави Норма Вилијамс на Редит.

Таа предизвика големо чудење со своите споредби, бидејќи не случајно не изгледа како да има 70 години, а многумина забележуваат дека изгледа неколку децении помладо од нејзиниот сопруг и покрај нејзиниот неуреден начин на живот, додека тој се според правилата и сепак доби дијабетес и не ја сочувал младоста.

Фото:Screenshot
Извор:Zenars