Патики и бели чорапи: Урбан тренд за девојки со спортски стил

Еден од трендовите што се издвојува во областа на уличната мода е лежерна комбинација идеална за градот, а вклучува претежно спортски елементи со ретро работи како тексас јакни

Модната формула која ја сакаат урбаните девојки вклучува патики, чорапи, шапка и краток топ. 

Од панталоните, задолжителни се оние од памук или тексас и познатите бицикилистички. 

Ако е постудено, тука се задолжителните дуксери, џемпери или „оверсајз“ тексас јакна. 

Овој стил претпочита едноставни тонови - бела, црна, сива и беж боја. 

Но, гламурната нота овој тренд добива со златен накит, прстени и накит со карики. 

Ретро девојките носат бели патики и чорапи на фустан од сатен. 

Покрај ранците, овој стил носи предност и на ситните чанти. 

Долгите кошули кои делуваат како фустани, исто така, изгледаат одлично со варијанта на патики и спортски чорапи.


Фото: pinterest.com

Можеби ќе ве интересира:

И летово ќе биде тренд број 1: Најженствениот моден додаток