Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

Андреа Накова вели дека со задоволство го прифатила предизвикот на Женски магазин и за нашите читатели го споделува својот рецепт за Пекарски кифли.


Потребни намирници:

-1 квасец

-200мл вода
-500мл млеко
-5 лажици шеќер
-1 лажица сол
-1,1кг брашно
-250мл зејтин
 
Постапка:
Тазе квасецот се раствора во водата. Одделно се топли млекото и во него се додаваат солта, шеќерот и 10 лажици брашно. Во оваа смеса се додава квасецот и се остава да стаса.
Се прават топчиња, се сукаат на набрашнета површина и се формираат кифли.


 

Откако ќе стаса се додава зејтинот и 1кг брашно. Се замесува убаво и повторно се остава да стаса.

 


Се редат на тавче и се оставаат уште 10-ина минути да стасаат. Се премачкуваат со смеса од јајце и малку зејтин. Се наросува сусам/ким/босилек.. (по ваша желба)


Се печат во загреана рерна на 250°C 15-20 минути.


 

Добар апетит! @Cookingwith_Andrea.
Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска