Се омажи за 16г. помлад човек кој ѝ донираше бубрег: Таа засекогаш си замина од Америка и еве каде денес живее Тина Тарнер?

Поминаа 22 години откако легендарната Тина Тарнер реши да се повлече од музичката сцена. Тоа беше во 2000 година кога кралицата на рокенролот го објави своето пензионирање пред 75.000 луѓе на стадионот во Цирих. Откако изјавила дека чувствува дека направила доволно, пејачката одржала 95 настапи и се пензионирала.

Таа го слави својот 82 роденден и еве каде е.

Иако е родена во Тенеси, Тина Тарнер не живее во САД од 1994 година. Токму таа година се преселила во Швајцарија, а во 2013 година официјално се откажала од американското државјанство и сега е постојан државјанин на Швајцарија. Тина течно зборува германски и англиски јазик.

Со зборовите дека ништо не ја врзува за Америка освен семејните врски, таа ја напушти оваа земја без ни да погледне назад. Денес живее во куќа на езеро што ја купила во 1994 година. Пејачката поседува недвижен имот во Лондон, како и во Келн, Германија.

Тина уште во 1986 година почна да излегува со германскиот музички диригент Ервин Бах и се омажи за него во 1993 година.

Иако Бах е 16 години помлад од Тина, двајцата се заљубиле на прв поглед.

По 27 години врска, Тина и Бах се венчаа на езерото Цирих, а Тина го нарече Бах нејзината „сила на природата“.

„Никогаш не беше ни малку исплашен од мојата кариера, мојот талент или мојата слава. Тој ми покажа дека вистинската љубов не бара од мене да ја затемнувам светлината за да може да свети. Напротив, ме научи дека сме секој туѓа светлина и дека сакаме да блеснеме заедно што е можно повеќе“, изјави еднаш пејачката.

Здравствени проблеми

Малкумина знаат дека Тина имала мозочен удар во 2013 година, набргу откако се омажила за Бах, и морала повторно да научи да оди. По мозочниот удар, Тина се соочи со низа последици, а една од нив беше тоа што нејзините бубрези работеа само 35%.

Тогаш Тина се одлучува за хомеопатијата (третман со природни лекови), која за малку ќе ѝ предизвикале смрт. Во 2016 година и бил дијагностициран рак на дебелото црево, па морала да оди на операција. Во 2017 година целосно и откажале бубрезите, па во истата година сопругот и донирал бубрег.

"Бев воодушевен кога ми понуди да ми даде бубрег. Тој рече дека не сака друга жена или друг живот - бевме среќни и тој беше подготвен на се за да не одржи во живот", рекла Тина.

Тина, исто така, со години се бореше со посттрауматски стрес предизвикан од долготрајна, навредлива врска со Ајк Тарнер.

Тина порасна како член на баптистичката црква, но подоцна во животот реши да го прифати будизмот.

Во својата автобиографија „Јас, Тина“, пејачката зборуваше за тоа како будизмот и помогнал да ја преживее злоупотребата на Ајк.

Во 2005 година го запознала 14-тиот Далај Лама, целосно се посветила на будизмот, а денес работи на проекти за духовна музика.

Извор: Жена блиц

Фото: Википедиа, рп-пл