Се зборуваше дека ја научила ќерка си како да го заведе принцот: Колку заработува денес и каде живее мајката на Кејт Мидлтон?

Керол Мидлтон на јавноста ѝ е најпозната како мајка на принцезата од Велс и баба на идниот британски крал, принцот Вилијам, но овој британска претприемачка е многу повеќе од тоа

Дека животот навистина пишува интересни приказни, се покажа и во случајот со Керол Мидлтон, мајка на Пипа и Кејт Мидлтон, сопственичка на компанијата „Party Pieces“. Иако денес живее на „висока нога“ и е редовен гостин на разни настани организирани од кралското семејство, во детството животот не бил љубезен кон неа.

Отпрвин се шпекулираше дека Керол е итра жена која ја научила својата ќерка како да го освои принцот, но вистината е далеку од тоа.


Имено, уште во 2018-тата година, во интервјуто кое го дала за „Телеграф“, таа открила дека извесно време поминала во некаков дом за деца, кој владата го изградила за работничката класа, бидејќи нејзините родители не можеле да си дозволат да ја испратат на факултет.

Откако го напуштила училиштето на 16-годишна возраст, се вработила во воздухопловната компанија BOAC, која подоцна ја купила „Бритиш Ервејс“ и работела како стјуардеса. Во тоа време тоа беше навистина гламурозна работа, како супермодел или актерка, и таа реши да го искористи тоа за да успее. Уште тогаш сфатила дека има дарба за претприемништво, па почнала да се развива во таа насока.


Благодарение на својата работа, таа го запознала и својот иден сопруг Мајкл Мидлтон и иако сакала со сета сила да избега од малата средина, таа и нејзиниот сопруг првично живееле во индустриска област недалеку од аеродромот „Хитроу“, а на крајот пронашле совршен дом повторно на село со нивните деца.

Таа сфатила што сака да прави непосредно пред петтиот роденден на нејзината ќерка Кејт. Имено, додека барала украси за нејзината роденденска забава, таа сфатила дека тоа што го сака не го наоѓа, па решила - ќе започне семеен бизнис кој ќе се занимава токму со тоа: сите потребни материјали за забави и родендени. Тогаш се родила компанијата „Party Pieces“.


„Сфатив дека има дупка на пазарот, дека нема потребни работи за да се организираат разни забави кои нема да бидат премногу скапи и кои би изгледале добро. Затоа решив сама да ги дизајнирам. Зедов неколку прототипови од она што мислев дека би било добро на трговците од „Хај Стрит“, но тие ме одбија“, се присети таа еднаш за „Дејли Меил“.

На почетокот работела во кујна, правејќи сè што ѝ е потребно за забави, а бизнисот почнал дури откако почнала да плаќа огласи во детски списанија. Во 1992-ра година, таа почна да ги продава своите производи преку Интернет, што се покажало како повеќе од добра одлука, бидејќи бизнисот почнал да ѝ цвета.

Повеќе од три децении подоцна, богатството на Керол Мидлтон се проценува на околу 67 милиони долари, а само нејзината компанија, која на своите клиенти им нуди сè за роденденски забави, без разлика дали сакате Хари Потер, Пепа прасе или било која тема за возрасни, вреди околу 40 доларии милион.


Она од што никогаш не се откажа, и покрај успешното деловно патување, беше нејзиното семејство, кое секогаш беше на прво место. Токму затоа таа одлучи секоја вечер да поминува квалитетно време со своите деца. Колку успеала говори и тоа што за да ѝ помогне и нејзиниот сопруг се откажал од претходната работа.


Од самиот почеток решила да им пружи на децата повеќе отколку што таа самата имала. Благодарение на нивниот успешен бизнис, Керол и нејзиниот сопруг успеале да ги школуваат своите три деца - Кејт, Пипа и Џејмс на престижниот колеџ „Марлборо“, каде што една година чини околу 37 илјади евра. Го завршила и принцезата Јуџин, а потоа Кејт Мидлтон се запишала во „Сент Ендрјус“, каде го запознала својот иден сопруг - принцот Вилијам.


И токму поради бракот на нивната ќерка со идниот британски крал, Мидлтон мораа да го продадат својот имот во Оук Ејк - тоа веќе не им обезбедуваше доволно приватност. Една година по кралската венчавка, тие купиле имот во близина на домот во кој живеат Кејт и Вилијам со нивните деца.

Извор: stil.kurir.rs