Вкусен и здрав појадок: Смути со овошје и семиња

Секогаш ќе уживате во лесен појадок, и ќе го започнете денот подобро.

Состојки за 4 порции:

-1 манго

-3 чаши бебешки спанаќ

-1 чаша јагоди

-1/2 чаша замрзнати капини

-1/2 чаша замрзнати малини

-2 лажици мед

-1 чаша бадемово млеко или кокосово млеко

-семиња, по избор за декорација

-чиа семе, по избор за декорација

-кокосови снегулки, по избор за украсување

-свежо овошје, опционално за украсување

Подготовка:

Во блендер измешајте манго, спанаќ, јагоди, малини, капини, мед и млеко. Треба да биде густо. Истурете во сад и украсете со семиња, чиа семе, кокос и свежо овошје.