9 години љубов како бајка: Кејт и Вилијам слават годишнина од свадба

Семејството на војводата и војвотката од Кембриџ изгледа точно како бајка: гламурозна свадба, три деца, среќен брачен живот во вистински замок, љубов и хармонија во нивната врска.

Ако мислите дека Вилијам и Кејт се во брак со векови и се пар од поодамна - да, имате право. И уште една работа, тие двајцата се обврзаа дека ќе се венчаат пред работите да станат сериозни и да се венчаат!

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам ја слават својата годишнина од свадбата на 29 април. Дури и ако сте запознаени со фактите за прекрасната венчаница на Кејт, спонтаните бакнежи на венчавката на балконот и срдечните свадбени завети меѓу двајцата, веројатно има некои други љубопитни работи што не ги знаете за нивниот голем свадба ден.Денот на нивната свадба беше прогласен за национален празник (само за 2011 година) за сите британски територии, вклучувајќи ги Бермуда, Фолкландските острови и Островите Туркс и Кајкос.

Кејт сама се шминкаше за свадбата, откако претходно одеше на часови кај реномираната стилистка за шминка Арабела Престон.

Буџетот за свадбата им беше огромен. Вкупната цена на настанот е проценета на 34 милиони долари. Цветната декорација само чинеше 800.000 американски долари. Двете свадбени торти чинат вкупно 80.000 долари, а венчаницата на Кејт 434 000 долари.


Кејт му направи сладок флирт на принцот Вилијам со тоа што во нејзиниот бидермаер вклучи специјален цвет со назив „Sweet William“. Покрај тоа имаше зумбул, момина солза и бршлен.

Алејата во салата за венчавки беше украсена со специјално избрани англиски јавори. По венчавката, тие беа засадени во дворот на празничниот дом на принцот Чарлс во Велс.

Според традицијата, Кејт носи нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино на нејзината свадба. „Старо“ се некои од тантелите на нејзиниот фустан. „Нооа“ се нејзините обетки, свадбен подарок од нејзините родители. „Позајмено“ е тиарата што ја презеде од кралицата Елизабета Втора за свадбената церемонија. „Сино“ е мала светло сина панделка, во нејзиниот фустан.


Британската пејачка Ели Голдинг пееше на нивната свадба. Првиот тнац на Кејт и Вилијам на нивната свадба беше на шесната „Your song“ од Елтон Џон.

Над 2 милијарди луѓе ширум светот ја гледале свадбата во живо на телевизија.

Младенците ја поминуваа првата брачна ноќ во палатата Бакингем, откако претходно славеа посебна забава со избрани гости до 3 часот наутро. Следната вечер, Кејт и Вилијам заминуваат на меден месец на приватен остров во Сејшели.

И така до денес - среќно во брак, 3 деца и 9 години подоцна, Вил и Кејт сè уште ја живеат својата приказна.

Елизабета II ја подготвува Кејт за кралица: Војвотката заблеска во зелено