ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

Најавата на метеорологот дека доаѓа „Ел Нињо зима“ никого не израдува премногу, особено со најавата дека во комбинација со озлогласениот „Поларен вртлог“ нè очекува најстудената сезона, постудена и неспоредлива со претходните години.

Овогодинешниот Ел Нињо започна во јуни, се очекува да биде силен оваа зима и да трае барем до почетокот на следната пролет, според Центарот за предвидување на климата на NOAA.

Постудениот колега на Ел Нињо, Ла Ниња, одигра огромна улога во изминатите три зими низ САД, одржувајќи го Југот сув, додека делови од Западот го добија многу потребниот снег. Раните зимски прогнози од Центарот за предвидување на климата имаат многу од карактеристиките на типичните зими на Ел Нињо, навестувајќи ги промените што доаѓаат.

Подетално на Фактор тука.