Имам 3 мали деца и совршено сум организирана: Во што се крие тајната?

Ми требаа 5 години и 3 деца за да го организирам мојот живот со децата точно како што сакам и сега несебично ги споделувам искуствата што ги стекнав на моето патување

Никој во светот никогаш не бил подготвен за дете. Едноставно, немате идеја што ве чека сè додека не станете родител.

Вашата патека за родители зависи од вас самите, но и од карактерот на вашето дете.

Немојте да мислите дека можете да го промените. Не. Само обидете се да го обликувате и поддржувате затоа што никој досега не победил ветерница.

Тешко е со едно дете. Сè е ново, сè е чудно, можеби сте исплашени, можеби збунети, а можеби и одлично се снаоѓате во улога на родител. Секоја чест.

Ми требаа 5 години и 3 деца да го организирам мојот живот со деца токму онака како што ми се допаѓа и сега несебично ги споделувам искуствата што ги стекнав на патот.


Што направив за да им го олеснам животот на моите деца?


1) Се помирив со прашината

Прашината постоела и пред вас, и ќе постои и после вас, затоа нема причина да го трошите вашето време и да се борите против нешто што не може да се искорени (освен ако не одлучите да живеете во вакуум).

Избришете и исчистете, но немојте да бидете опседнати со чистота. А и велат дека е добро за отпорност на децата и против алергии.

2) Имам помош дома

Не би можела без нашата Зорка. Зорка доаѓа секоја среда и го чисти целиот стан. Исто така, ја менува постелнината. Става се‘ на перење и сушење и додека да се вратам, сè е веќе суво. Деца во градинка, Владо на работа, бебето и јас на прошетка. Кога ќе се вратам, сè е цакум-пакум.

Седнувам, гледам и не можам да не уживам. Децата доаѓаат од градинка, за 20 минути сè е исто како и пред чистењето. Но, барем подовите се пребришани, прашината избришана, бањата исчистена…

3) Ја занемарив пеглата

Јас не пеглам. Ништо. Освен двете здолништа што ги носам три пати годишно и двете кошули на Владо што ги пеглав. Животот е премногу краток за да го поминете во пеглање. Првото дете го пеглав 6 месеци, второто 5, третото 3.

4) Јас сортирам алишта

Ова беше револуционерен потег во нашата бања. Имаме четири канти за алишта за перење со средна големина. Една за бели, друга за црни, трета за шарени алиштаи четврта за долна облека.

По употребата, сите алишта се сортираат по корпите. Онаа што прва ќе се наполни, се пере прва. Не може да биде поедноставно и полесно.

5) Не готвам секој ден

Ако е товар за вас, ако поминувате повеќе време во кујната отколку со децата - време е да паузирате.

На вашите деца нема да им пречи да јадат сендвичи за ручек еден ден, а тоа ќе значи дека ќе направите пауза од готвењето и ќе бидете со децата.

А, знаете дека ручекот што го подготвувате „ради реда“, никој нема да го јаде со волја.

6) Девет во кревет

Нема потреба од објаснување. Ако децата се во кревет во 9, тоа значи дека можете да ги започнете своите независни активности, или внатре или надвор. Кога бебињата се сè уште мали и додека цицаат, тоа значи дека сум слободна до полноќ и затоа ги планирам своите активности.

Понекогаш договарам дружење во близина на нашата зграда, за да можам да „скокнам“, да го дојам бебето и да се вратам на дружењето.

7) Дојам

Оброкот за бебето е секогаш подготвен, секогаш достапен, со идеални температури и хранливи материи. Единствените работи што се потребни во оваа равенка се мама и бебе.

И нивната волја да одат каде и да имаат намера.

8) Јас го носам своето бебе

Бебето е во кенгур или во шал, а јас продолжувам со сите активности што ги планирав. Бебето е среќно затоа што е близу мене и оброкот е практично пред неговиот нос, а јас сум среќна затоа што имам две слободни раце и слободен ден.

9) Имам машина за миење садови

Нема изговор зошто не би купиле машина за миење садови. Парите не се оправдување бидејќи ќе потрошите повеќе вода, електрична енергија и детергент на миење раце отколку на електрична енергија. Машината за миење садови мора да ја имате оваа година и во следните 150 години.

10) Јас возам

Иако не е невозможно да се организирате и без автомобил, тоа е многу попрактично. Јас би вовела задолжително полагање на возачки испит пред бременоста, затоа што е потребно мајката да знае да вози. Таа не мора да го користи тоа знаење, но мора да го има.

И кога бебето е веќе тука, време е да ги смените локациите, парковите, да се дружите и да ја истражувате околината.

11) Спијам малку

А, како и кога мислите дека се создадени овие текстови? Во три часот наутро, додека се подготвувам за спиење. Знам, не е баш најдобро и не треба да се фалите со тоа, но 5-6 часа сон се сосема доволни за нормално функционирање.

На крајот на краиштата, имате само изговор за вашата супер нова колекција очила за сонце за да ги покриете очните капаци.

12) Не гледам телевизија

Животот е краток да го поминеме гледајќи содржини што некој друг ни ги сервира. Фејсбук е доволен.

Ако се борев во конкуренција на најголемите и најпосветените мајки - ќе изгубев. Но, мислам дека би се рангирала добро на натпреварот „Среќни мајки“.

Затоа што, како што велат: среќна мајка - среќно бебе. И целото семејство


Можеби ќе ве интересира:

Имам пет мали деца и ниедно од нив не носи пелени: Како ми успеа

На пат е 11-то дете: Мајка на 10 деца го откри нејзиниот трик на штедење