,

Го даде својот живот, за да донесе дете на овој свет: Приказна за храбрата Јелена која одбила да се лекува од тумор на мозокот

Мајка на храброста - Јелена одбила третман за тумор за да го роди бебето, кога нејзиниот син имал 40 дена, таа починала.

Ова е приказна за храброста, приказна за христијанството, приказна за прегратките на животот и смртта.

Јелена Трикиќ од Дрвар, Србија почина во 2012 година во клиничката болница во Бања Лука. Таа одбила третман со силни цитостатици за тумор на мозок со цел да стане мајка. Толку болна, роди здраво бебе - син Никола. Јелена почина 40 дена по породувањето. Ние ја паметиме под името: Мајка на храброста, пишува „Стил Курир“.

Фондацијата „За живот“ од Бања Лука неодамна покрена иницијатива за поставување биста пред Клиничкиот центар, што ќе потсетува на храброста на Јелена Трикиќ.

„Се запознавме на чуден начин, преку телефон“, се присетува Горан Дуновиќ, сопругот на Јелена.

"Се сеќавам дека беше Ѓурѓовден кога дојдоа кај нас. Јелена тогаш ми рече дека е бремена, дека ќе станам баба. Бев среќна", со воздишка вели мајката на Јелена, Милкица.

"Во моментот кога беше бремена, таа беше целосно здрава. Мислев дека ќе бидеме среќни", се сеќава нејзината мајка. Јелена беше во шестиот месец од бременоста кога започнаа здравствените проблеми.

"Сфатив дека нешто не е во ред. Таа само спиеше".

Со грутка во грлото, Горан зборува за првите симптоми на болеста:
„Тие рекоа што е тоа е, и рекоа дека нема апсолутно никаква надеж.“

Во тие денови, Јелена ѝ рече на својата мајка: „Маки, не плачи, сè ќе биде добро.“

Тие предложија терапија со зрачење за да ја спасат, но таа мораше да се „ослободи“ од бебето. Се прашуваа како воопшто е свесна. Но, таа лежеше во кревет велејќи, „не, не, не го прифаќам тоа“. Лекарите рекоа „Јелена, нема да издржиш“. Ќе требаат најмалку 3 недели да созрее бебето за да го родиш, но таа рече дека ќе издржи. Лекарите беа воодушевени што дури и беше свесна. Според нив, таа требаше да биде во кома. А таа шеташе, пиеше кафе со медицинскиот персонал.

„Ѝ реков: Сине Јелена, ти си многу важна за мене. Таа ме погледна и ми рече: Мајко, како што јас сум важна за тебе, така и тоа ми е важно мене", се сеќава мајката на Јелена.

Јелена воопшто не сакаше да зборува за третманот, за неа беше поважно да има дете. Таа мораше да се породи предвреме и така стори.

„Никола се роди. Му го даде името затоа што се заколна пред иконата на Свети Никола дека ако роди син, ќе се вика Никола", вели нејзиниот сопруг.

Кога го донесоа Никола кај неа, Јелена беше пресреќна, како да нема никаква болест.

„Без оглед на тоа што рекоа лекарите, без оглед какви беа нејзините дијагнози - верував во чудо. Дури кога почина, кога престана да дише, станав свесен дека останав без неа“, вели сопругот.

-Она што го стори е најголемата жртва. Најголемата основа на христијанството е да се даде нечиј живот за друг. Јелена почина 39 дена по породувањето.

На третиот ден по нејзиниот погреб, го доведовме Никола дома. Беше тешко. Сфатив дека треба да се борам за него. Сега, кога ќе погледнам седум години наназад, гледам дека не беше воопшто лесно.

Три години по смртта на Јелена, повторно се омажив. Никола доби сестра и сега мило ми е што има некој да пораснат заедно - раскажува тој.

Никола денес има осум години. Тој вели дека му недостасува мајка му цело време и црта по нешто за неговата мајка секој ден. Често црта како е дома и како играат.

„Мајка ми изгледаше убаво и најубаво“, вели Никола.

ВИДЕО - пред да почине Јелена:


ВИДЕО - ова е Никола - синот на Јелена:

  

извор:stil.kurir.rs
фото: Printscreen/youtube/b92