Му роди два сина, беа совршен пар: Се појавија досега невидени фотки од свадбата на Лидија Вукиќевиќ и нејзиниот поранешен сопруг (ФОТО)

Актерката Лидија Вукиќевиќ, жена која не се сменила речиси 30 години и која според многумина изгледа подобро со текот на годините, не зборува често за својот емотивен живот во јавноста, што е случај и со нејзиниот поранешен сопруг, со кого раскинала во далечната 1991 година.

На 29-годишна возраст, кога доживеа вртоглава популарност играјќи ја улогата на Виолета Попадиќ, актерката му се заколна на вечна љубов на тогаш успешниот фудбалер Митар Мркела, па не е чудно што свадбата на Лидија Вукиќевиќ предизвика големо внимание во јавноста.

Млади, убави и успешни, својата долгогодишна љубов ја крунисаа со брак од кој добија два сина, но иако Лидија ја запостави својата глума и го следеше сопругот додека тој ја градеше кариерата во странство, но тоа не беше доволно за нивната заедница да преживее. Девет години по свадбата на Лидија Вукиќевиќ и Митар, парот се разведе, кога нивниот син Андреј одел во трето одделение основно училиште, додека Давид имал три години.

Ретките фотографии од нивната свадбена веселба сведочат зошто Лидија важи за една од најубавите и најпосакуваните дами од јавната сцена, каде блеска во снежно бела венчаница и венец украсен со вел, Мркела се одлучил за свечено одело, кое го комплетирал со повеќебојна вратоврска, која беше многу популарна во тоа време.

Лидија денеска на шега вели дека е среќно разведена, а во интервјуата постојано истакнува дека синовите ги одгледала без ничија помош.

View this post on Instagram

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija)


- Моите деца ги воспитав сама. Јас сум апсолутно и двајцата нивни родители. Не велам дека мојот поранешен сопруг не се занимавал со нив. Секако дека да, но за мене е поинаку бидејќи живеам сама со нив последните 17 години. Андреј беше во прво одделение во основно училиште, а Давид имаше три години кога се разведовме. Не можам да го поднесам терминот самохрана мајка. И не можам да поднесам да слушам како мајки се жалат дека се мора сами да прават - изјави своевремено Вукиќевиќ.

извор:pink.rs
фото;printscreen