Откриена тајната на најинтригантното кралско пријателство: Што ѝ пишувал принцот Филип на Дајана во писмата?

По смртта на принцот Филип, се појавија непознати детали од минатото за неговата врска со снаата, никогаш не прежалената, принцезата Дајана.

Според „Дејли меил“, сопругот на кралицата Елизабета Втора го осудил неговиот син, принцот Чарлс, затоа што ја оставил принцезата на Велс поради Камила Паркер, со која ја изневерил Лејди Ди.

Принцот Филип беше одлучен човек на чија искреност се восхитуваше  принцезата Дајана и сметаше дека тој е единствената личност во кралското семејство која навистина целосно ја разбира.

Еден од кралските дописници Ричард Кеј открил дека принцезата Дајана наводно еднаш им се доверила на своите пријатели дека најмногу зборувала за проблеми во бракот со свекорот наместо со сопругот.

Таа беше љубезна и неискусна, а Филип се потрудил да се чувствува пријатно. Таа му беше многу драга.Тој признал дека не може да верува дека неговиот син изневерува толку млада жена со друга. Во исто време, тој јасно стави до знаење дека се надева оти Дијана е подготвена да ги прифати недостатоците и предностите на бракот со принцот Чарлс.

Тој исто така му се доверил на еден пријател дека тој и кралицата дале многу надеж во бракот на Чарлс и Лејди Ди. И покрај тоа, тој не беше подготвен за потресните детали за проблемите во британското семејство, кои Дајана му ги претстави во книгата на биографот Ендру Мортон во 1992 година.

Тој често и пишувал писма во кои тој се потпишувал на посебен начин: „Со љубов, Па (тато).

Како татко на ќерка“

Принцот Чарлс започнал да и испраќа писма на Дајана во 1992 година кога нејзиниот брак со неговиот син бил разнишан поради аферата на Чарлс со Камила.

„Неговите писма беа исполнети со топлина и љубов, исто како кога татко ѝ пишува на својата ќерка“, открил еден од пријателите на Дајана.

Дајана одговарала на неговите писма и верувала во некои од неговите најголеми тајни и не криела колку ја повредила измамата на Чарлс.

„Само глупав човек би ја напуштил Дајана за Камила“, заклучил принцот Филип во едно од своите писма.


Извор: стил.курир.рс

Фото: profimedia

Сонце на лицето и ќебе во скутот: Како изгледале последните денови на принцот Филип во замокот?