Семејството и пријателите му ја исполнија последната желба: Масимо испратен во вечноста

Истакнатиот уметник Масимо Савиќ денеска на вечно збогување го испратија сопругата и ќерката, како и бројни членови на семејството и пријателите. Масимо беше погребан на гробиштата во Задар, а неговата последна желба беше да биде кремиран.

На последното збогување на музичарите беше отсвирен Моцартовиот Реквием.

Ќерката Мирна на последното збогување на нејзиниот татко дојде во придружба на нејзиниот вереник Игор Павловиќ. Мирна и Игор планирале свадба на крајот на декември, но смртта на Масимо ја одложила. Меѓу првите на гробиштата дојдоа колегите Гулијано, Џибони и семејството Хуљиќ. Комеморацијата се одржа на 30 декември во Хрватскиот народен театар во Загреб, каде многу пријатели и колеги се простија од музичарот.

View this post on Instagram

A post shared by Massimo (Official) (@massimo.official)


Да потсетиме, Масимо Савиќ почина на 23 декември од рак на белите дробови, а веста за неговата смрт на социјалните мрежи ја споделија неговата сопруга Ани и ќерката Мирна.

Таткото, сопругот, гордоста и љубовта, Масимо Савиќ, не напуштија по кратка, но херојска борба. Иако го напушти овој свет, вечно ќе живее во нашите души; насмеана, топла, силна, полна со љубов и исткаена од уметност. Ние ќе бидеме ваши девојки засекогаш. Ани и Мирна - напишаа во објавата.


Зад најголемиот хит на Масимо се крие неверојатна приказна: Познатата песна не е напишана за него, а прогласена е за најдобра

Ќерката на Масимо Савиќ објави потресна порака: Ќе го поминам остатокот од животот обидувајќи се да му простам на универзумот за оваа болка (ФОТО)

Морничава симболика на една од последните објави на Масимо пред смртта: До крај не ја тргаше насмевката, еве што порача