„Верица не сака да си оди дома, таа е опседната баба“: Марија Шерифовиќ за мајчинството и името на нејзиниот син

Пејачката Марија Шерифовиќ често комуницира со своите фанови преку социјалните мрежи, а сега одговори на голем број прашања кои ѝ ги поставија, а кои најмногу се однесуваа на нејзиниот син Марио

Таа истакна дека е многу благодарна што нејзиниот наследник многу спие и не е бебе кое многу бара.

- Синоќа спиеше 10 часа. Господине, мојот мал господине. Цар. Убаво е да се биде мајка. Тоа е мешавина од емоции. Тоа е уште една постојана грижа, да не му недостасува влакно од главата. Кога ќе дојдам мртва уморна од концерт и ќе го гледам, добивам велесила - изјави Марија на самиот почеток во нејзиниот клип на „Јутјуб“.

Едно од прашањата беше дали нејзините приоритети се промениле откако станала мајка.

- Можеби уште не сто проценти, но знам дека е многу тешко. Читам многу за тоа, многу гледам за тоа. Сметам дека секоја мајка, која дошла кај своето дете на кој било начин, било да е тоа преку породување, сурогат мајка, посвојување, што и да е, треба да има платено породилно отсуство од три години. Треба да имаат тројни плати, бесплатни ваучери за сѐ на овој свет што постои. Од такси, од продавници, од сѐ. Да се ​​запрашам нешто и да сум влада, тоа би било првото нешто што би го направила. Особено за новите мајки, кои немаат никаква помош, можам да замислам колку е тешко. Буквално ви доаѓа за момент да ја удирате главата во ѕид, потоа следниот момент да се смеете, па да плачете - објасни пејачката и откри на каква музика најмногу реагира бебето.

- Марио фантастично реагира на музика. Скоро имаше тажна музика на „Јутјуб“ и тој се растажи и веднаш потоа му пуштив оро. Но, за нивниот нервен систем треба да има лесни мелодии, има некои инструкции за тоа, но тој сака да слуша брза музика, не сака бавно темпо - истакна таа.


Верица го сака Марио повеќе од неа

Шерифковиќ призна дека забележала дека нејзината мајка Верица Шерифовиќ сега повеќе од неа го сака својот внук Марио.

- Еден ден вели да, другиот не, третиот ден „кај е моето пиле“. Таа е најлудата баба на светот, буквално не можам да ја избркам. Па бабо, јавен апел, треба да сфатиш дека треба да бидеш баба и дека некогаш треба да си одиш, малку да се одмориш. Вера нема да оди дома, опседната е со него, па мислам дека сега го сака повеќе од мене.

- Сакав неговото име да започнува со буквата „М“ и сакав да се вика „Макс“. Потоа, се разбира, моите селски пријатели рекоа „Твоето дете да го именуваш како куче“. Поради тајмингот на процесот, документацијата додека бевме во болница, сето тоа треба да се пополни и дојде една жена и праша како се вика. Сите почнаа да размислуваат за буквата „М“ и некој рече „Марио“, а јас само „Напиши Марио“. Се чувствувам убаво. Се надевам дека нема да ти пречи што се викаш Марио, а мајка ти Марија. Ми се допаѓа.

На прашањето дали наскоро ќе го крсти синот, таа одговори:

- Да. Многу наскоро се надевам. Ако само семејството, пријателите и кумовите, сите го наоѓаме вистинското време за тоа. Да сме сите овде. Имав 40 дена кога се крстив во црквата во Крагуевац. Јас сум воспитана во духот на православието.


Извор: blic.rs