Киднапирано девојче му се врати на таткото по емитување на серија на Нетфликс: Повторно е дома после шест години (ВИДЕО)

Кајла Унбехаун исчезна од родниот град во американската сојузна држава Илиноис, откако беше киднапирана од нејзината мајка која не и била старател. Фотографија од деветгодишно девојче се појави во епизода од серијата Нерешени мистерии на Нетфликс, која се занимава со киднапирања од родители, а старосната прогресија покажа како таа би можела да изгледа денес.

Месеци подоцна, некој во продавница во Северна Каролина ја препознал Кајла - што на крајот доведе до апсење на нејзината мајка и повторно обединување на Кајла со нејзиниот татко, пишува „Индипендет“.

Еве еден поглед на сè што досега знаеме за киднапирањето и враќањето на Кајли, како и прашањата кои остануваат неодговорени.

Мајката и детето исчезнаа на 4 јули 2017 година

Кајла е родена на 5 јули 2008 година во семејството на Рајан Искерка и Хедер Анбехаун во западното предградие на Чикаго. Откако парот се разделил, судијата му доделил на таткото трајно старателство. Сепак, Кајла го поминала празникот со својата мајка на 4 јули 2017 година, а следниот ден, на нејзиниот деветти роденден, требало да биде вратена кај нејзиниот татко.

„Според полициските информации, Хедер последен пат била видена како пакува работи на покривот од својот автомобил“, напишал Искерка на својот профил на GoFoundMe, платформа за собирање донации.

„Членовите на нејзиното семејство рекоа дека отишла на кампување на непозната локација во Висконсин и дека ќе се врати во среда, на 5 јули во 19 часот“, објаснил Искерка.

Хедер и Кајла не се појавија на состанокот нареден од судот, а полицијата веднаш беше контактирана и започна истрага. Откриено е дека сите сметки на Хедер на социјалните мрежи се избришани и нејзиниот мобилен телефон бил исклучен. Од 4 јули никој не може да стапи во контакт со неа.

„Следниот ден поднесов пријава за исчезнато лице. Хедер, исто така, не се појави на бараното рочиште на 7 јуни. Нејзиниот адвокат не зборуваше со неа со денови, не знаеше што се случи и беше многу загрижен“, вели таткото на Кајла.

Мајка обвинета за киднапирање дете

Откако Искерка го пријавил нивното исчезнување, Унбехаун беше обвинет за киднапирање на деца во 2017 година, се вели во соопштението на државниот обвинител на округот Кејн. Судијата и одреди кауција од 10.000 долари. Потоа, полицијата на Јужен Елгин следеше бројни траги и совети, работејќи со агенциите за спроведување на законот од целата земја во обид да ги лоцираат детето и Унбехаун.

Искерка, пак, во меѓувреме апелираше пишувајќи на GoFoundMe дека планира да ја искористи собраната помош за да ангажира приватен детектив и сите дополнителни трошоци поврзани со потрагата.

„Безбедноста и враќањето на Кајла е главен приоритет на целото мое семејство и мене, и секоја помош што ја добиваме преку ова финансирање е многу важна“, напиша Искерка.

Помеѓу јули 2017 година и мај 2023 година, беа собрани нешто повеќе од 2.500 долари од целта од 10.000 долари, а последната донација забележана на веб-страницата дојде пред речиси четири години. Меѓутоа, минатиот ноември, сликата на Кајла се појави во епизода од серијата Нерешени мистерии на Нетфликс.

На крајот од епизодата „Киднапирани од родители“ беа прикажани последниот дел од третата сезона на Нетфликс, исчезнатите делови и старосната прогресија од Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца (NCMEC). За нешто помалку од пет секунди, на екранот се појавува фотографија од Кајла кога имала девет години и како би можела да изгледа како тинејџерка.


Мајката е приведена, а девојчето се вратило кај татко ѝ

Во меѓувреме, Фејсбук страницата на Bring Kaila Home, исто така, го промовираше приказот за прогресија на возраста, но не го сподели се до 21 април. Создадена на истиот ден како GoFoundMe, пет дена откако Кајла последен пат беше видена во Витон со нејзината мајка, страницата има повеќе од 7.000 следбеници.

Кајла и нејзината мајка биле во Регионалниот трговски центар Вестгејт во Ешвил, Северна Каролина вечерта на 13 мај кога биле забележани од лице во продавница. Таа личност ја препознала Унбехаун и го запамтила исчезнато дете, објави во вторникот на социјалните мрежи обвинителството на државата Кејн.

Вработен во продавницата веднаш ја контактирал полицијата во Ешвил, која ја контактирала полицијата на Јужен Елгин. Полицијата во Јужен Елгин го потврди идентитетот на двете лица како Хедер Унбехаун и исчезнатото дете. Унбехауен (40) потоа е приведена, а Кајла во меѓувреме се вратила кај својот татко. Во изјавата преку NCMEC, Искерка рече дека е пресреќен што Кајла е безбедна дома:

„Сакам да се заблагодарам на полицискиот оддел Јужен Елгин, Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца и на сите агенции за спроведување на законот кои помогнаа во нејзиниот случај. Исто така, сакам да им се заблагодарам на сите следбеници на Фејсбук страницата Bring Kaila Home, кои помогнаа во ширењето на свеста. Бараме приватност додека повторно не се сретнеме“.

Уникатен случај

Шефот на полицијата во Јужен Елгин, Џери Кравчик, исто така им се заблагодари на граѓаните низ целата земја и на другите агенции за спроведување на законот кои неуморно работеа за да ја вратат Кајла дома.

„Среќни сме да известиме дека детето е добро и расположено откако повторно се соедини со својот татко“, рече Кравчик во изјавата.

Полициските оддели во неколку држави го прославија развојот бидејќи случајот им даде надеж на истражителите и семејствата кои трагаат по долго исчезнатите лица.

„Мислам дека ова е уникатен случај. Невообичаено, ова не е случај што се гледа многу често“, изјави за VLOS поручникот од полицијата во Ешвил Џонатан Браун.

Тој се прашуваше како мајката на Кајла успеала да остане незабележана со години.

„Она што е најнеобично е способноста доброволно да останете офлајн со години. Тие обично оставаат технолошки траги и многу лесно и брзо се следат“.

По нејзиното апсење во округот Бункомб, Унбехаун платила кауција од 25.000 долари и беше пуштена од притвор на 16 мај. Таа потоа се предаде следниот ден на полицијата во округот Кејн, Илиноис, каде што беше обвинета за киднапирање.

За мајката бил закажан психијатриски преглед

Таа се појави пред судијката Џулија Џетер на 18 мај и беше ослободена со кауција и електронски уред за следење. Таткото на Кајла доби заштита од Унбехаун, кому и е забрането да доаѓа на 300 метри од неговата резиденција и не може да го напушти Илиноис без судска дозвола, објасни за „Индипендент“ портпаролот на канцеларијата на обвинителството на државата Кејн.

Случајот на Хедер Анбехаун оттогаш е обележан со серија рочишта - вклучително и едно на 8 ноември кога и беше наредено да се подложи на психијатриска евалуација. Таа сè уште не се изјаснила за обвинението за киднапирање. Овој вид криминал во Илиноис може да значи затворска казна од една до три години, често со условна слобода.

Фото: Х (Твитер)
Извор: www.b92.net