Кристина во еден момент имала 17 килограми: Храната стана нејзин непријател, порано била вистинска убавица, а еве како изгледа денес

Кристина со години се бори со анорексија, а нејзиното слабеење тргна кон несвесно ниво

Кристина Коријагина од Русија, не сака да привлекува премногу внимание на себе и се чувствува непријатно поради погледот на минувачите кои секојдневно зјапаат во неа. Меѓутоа, жителите на рускиот град Барнаул веќе се навикнаа на нејзината изразена слабост, која ја носи речиси 15 години, Кристина се бори со анорексија.


Се започнало по завршувањето на основното училиште, а психолозите тврдат дека анорексијата често ги погодува исклучително успешните ученици. Оваа болест често се манифестира како одбивање да се јаде и доведува до општ физички колапс. Кристина несвесно западнала во такви фази и долги години го носела товарот на екстремно малата телесна тежина.

Нервите ја „убиваа“ поради тие испити и тестови за училиште. Понекогаш забораваше да јаде бидејќи постојано гледаше книги. Иако испитите полека станувале минато, опуштањето било само сон. Потоа се запишала на факултет и доживеала уште еден кризен период.

Кристина била ученичка на генерацијата, прва дипломирала, но тој успех имал цена. Анорексијата тивко напредувала додека била посветена на студиите, а потоа кулминирала кога била толку исцрпена што не можела ни да помисли на физичка активност, дури и откако го завршила училиштето.

Нејзината исхрана не била добра: сокови, чај, вода и само парче јаболко или банана навечер. Во исто време, по толку „густа“ вечера, Кристина веднаш почнала да слабее.

„Се сеќавав дека морам да јадам само навечер. Од јадењето ми се гадеше, имав чувство дека се чувствувам многу подобро кога стомакот ми е празен. Знаев дека ќе бидам многу лута ако ме принудат да јадам“, се сеќава таа.


Во еден момент таа тежела само 17 килограми

Напорите да се добие многу потребната тежина не успеаја. Дојде до таму што лекарите не можеа да го „лоцираат срцето“ за време на прегледот. Потоа следел тој страшен момент кога ѝ рекле: „Ако продолжиш вака, ќе умреш“. Ова го означило почетокот на нејзиното одлучувачко излегување од тој маѓепсан круг, користејќи ги сите можни средства, се разбира, со незаменлива поддршка од психолог.

Кристина не сака да зборува за себе, признавајќи дека сè уште нема многу со што да се гордее. Затоа, приказната за нејзиниот победнички триумф над анорексијата е значително намалена.

„Сè уште минувам низ процесот на опоравување. Медиумите претеруваат кога велат дека сум целосно закрепната. Тоа не е точно. Закрепнувањето ќе потрае многу време, а моето тело не ги прифати многу добро третманите“, признава Кристина за Woman.ru.

Нејзиниот глас рефлектира длабока тага, се слуша како зборовите тешко ѝ паѓаат. Прво, таа нема доволно физичка сила, а второ, не е лесно да се зборува за нејзината несреќа.

Во 2016 година, нејзината тежина се спуштила на само 24 килограми, а потоа дополнително паднала на 17 килограми - алармантен минимум. Но, за да може нејзиното тело да функционира нормално, таа треба да достигне најмалку 45 килограми - дури тогаш можеме да зборуваме за вистинско опоравување, но таа сè уште не го достигнала тоа ниво.

„Неуспехот е огромен. Сега сум траен инвалид од категорија 1. Можам да се движам само на ограничено растојание, користејќи инвалидска количка. Како можам да бидам пример за другите? Како можам да поддржам девојки во слична ситуација? Немам пример за тоа . Сè уште се борам да си ја вратам тежината „Како што реков претходно, моето тело ја отфрла храната, спротивно на моите желби“, признава таа.


Но, Кристина не ја губи волјата. Таа се труди да даде сè од себе: се лекува, работи, многу чита.

Имала период кога не можела да најде работа поради нејзината изнемоштена мала тежина. Нејзините работодавци биле загрижени за нејзиното здравје, но сега ситуацијата е поинаква. Кристина има работа што може да ја работи дома, згора на тоа, многу области денес се решаваат преку далечни комуникации.

„Работам од дома како асистент на адвокат и арбитражен управител. Работам во областа на стечај. Слободното време го користам за да се опоравам, учам психологија, читам и цртам. Се разбира, сè уште закрепнувам. Сè е тешко. Немам нешто посебно за споделување во моментов“, заклучува таа.


Често се споменува како пример за девојка која ја надминала анорексијата, но Кристина не гледа на тоа така. Нејзината борба се уште трае.

„Не сакам да бидам пример. Не сум јавна личност. Не сакам да зборувам или да одам на снимање, не ми треба. Само би се оптоварила. Сум поминала низ се, тешко е“, вели таа.


Пред неа е долг и тежок процес на закрепнување. Кристина ќе мора да ги врати не само изгубените килограми, туку и „уморните“ органи и заби. Нејзиното коскено ткиво реагирало на болеста и станало исклучително кревко.

Сега останува само да се надеваме дека Кристина ќе ја добие оваа тешка битка со болеста!foto: preentscreen/Youtube