Мајка ми сакала да ме фрли во река: Татко ми ме тепаше откако сум се родила, бев силувана и сама се обвинував за тоа, но кога родив дете со Даунов синдром сѐ се смени

Била претепана во утробата на мајка си уште пред да се роди. До 30-годишна возраст, таа доживеала повеќе отколку во 10 животи. Како преживеала? - Како нејзината вера ѝ помогнала во тоа?- Што мисли за нејзините родители кои не ја сакаа, како го дочека четвртото дете родено со Даунов синдром, раскажува Јелена Чачиќ, мајка на четири деца која ја сподели својата животна приказна на програмата на Првата телевизија.

Уште од мала сите ја нарекуваа „Смешка“ и „Весела“, а никој не можеше да претпостави какво насилство претрпела во семејството. Таа вели дека татко и пиел додека мајка ѝ била бремена со неа. Мајката на Јелена потоа отишла кај нејзината мајка, каде што се породила. Според приказните на соседите, мајката на Јелена сакала да ја фрли во Дрина, но сепак дошле на идеја Јелена да ја вратат кај нејзиниот татко.

„До две години, додека татко ми не се ожени, на сите мои соседки им викав „мама“. Сите помагаа со пелени, креми и други детски обврски, бидејќи и самите имаа мали деца“, се сеќава Јелена.

Кога татко и повторно се оженил, продолжил да пие и, како што вели, ја тепал и неа и нејзината маќеа.

Во тинејџерските години доживеала силување, за кое никому не кажувала со години. Сакала, но не се осмелила. Јелена се исплашила и мислела дека се е нејзина вина.

„Затоа смислив една изрека. Што и да згрешам, велам "Боже, кој не би ме сакал". Решив да го отстранам чувството на вина на овој начин. Дури и кога ќе направам грешка, јас себе си си простував“, вели Јелена.

Јелена пред шест и пол години стана мајка по четврти пат. Во првите денови во породилиштето се плашела да го погледне своето дете.

„Кога се роди Милица, која има Даунов синдром, лекарите ми рекоа „твоето дете изгледа чудно“. Бев исплашена, бидејќи не знаев што значи тоа“, се присетува Јелена.

-Се плашев од татко ми, мислам дека бев силувана поради тоа. Не му верував на татко ми и мислев дека ќе биде полошо да му кажам отколку да не кажам никому. Дека ќе ме осудат мене, а не силувачот. Долги години се срамев од тоа... Некако ми поминуваше животот. Избрав мажи кои очигледно ќе ме казнуваат уште повеќе - изјавила Јелена.

Јелена сега живее нормален живот и има четири ќерки, но раскажала за ситуацијата што и се случила во породилиштето кога се родила нејзината ќерка Милица и опишала дека тогаш животот и се променил целосно.

- Кога се роди Милица, која има Даунов синдром, во породилиштето ми рекоа: „Твоето дете изгледа чудно“. Бев преплашена, не знаев што значи таа чудна работа. Дали има две нозе, две раце... а кога ја видов не ја ни видов баш добро затоа што плачев затоа што бев преплашена. Третиот ден кога бев во болница, кога ја видов и реков: „Значи, заедно ќе го освоиме светот“. Сфатив, ова е се што ми даде Бог. Господ сигурно имал причина зошто ми ја дал Милица. Откако ја имам, нема веќе нации и религии. Границите исчезнаа. Милица ги проби сите граници. Од времето кога таа се роди, бев загрижена за тоа како другите ќе гледаат на неа. Имав вознемиреност во градите, чувстував болка. Ја однесов во градинка еден ден и морав да се свртам и да му се молам на Бога. И оттогаш мирот ми влезе во срцето – рекла Јелена и додала дека никогаш не ги обвинувала родителите и дека секогаш сама им простувала.

Фото: Јутјуб/Принтскрин
Извор: https://najzena.alo.rs/