Очекував близнаци, а пристигна веста што ми го уништи животот: Милица за животната битка со предвремено родените близначиња

Замислете дека имате 26 години, носите близнаци кои се плод на љубовта, а потоа на рутински преглед ќе дознаете дека раѓањето започнало, 15 недели пред датумот на породување. Замислете дека сте легнати сами во соба додека вашите бебиња се борат за живот без вас. Замислете да знаете дека по три дена ќе останете без едното дете, а другото е во иста критична состојба - ова е приказната на Милица Лазаревиќ Јекиќ, девојка од Белград, за неа тоа не било кошмар, туку агонија што траела скоро пет месеци.

Милица (37) имала 26 години и била во 24-та недела од бременоста кога за време на посетата на гинекологот дознала дека породувањето започнало предвреме. Имајќи предвид дека носи близнаци, таа знаела дека најверојатно ќе се породи пред датумот, но ниту во нејзините најлоши кошмари, ниту таа и нејзиниот сопруг Иван не можеле да замислат дека раѓањето ќе започне 15 недели пред датумот на породување. По повеќемесечна борба, нејзината ќерка Сунчица победи, но нејзиниот брат, кој имаше поголема тежина од неа при раѓање, за жал не преживеа.

Како што рече во интервју за Блиц, нејзината бременост била сосема нормална, и ги следела сите совети на лекарите за време на бременоста.

"Бременоста беше целосно нормална. Имав 26 години, млада бремена жена и пред тоа водев спортски начин на живот. Сè беше нормално, освен што носев близнаци, што само по себе беше попредизвикувачко за време на бременоста. Одев редовно на прегледите, едноставно се грижев за сите аспекти“.

Така, на еден од редовните прегледи имала што да чуе.

"Раѓањето започна додека бев на преглед. Не чувствував никакви симптоми, не се чувствував необично, немав контракции, тоа беше сосема нормален ден во мојата бременост. Се породив природно во 24-та недела од бременоста. Раѓањето помина совршено, но големиот недостаток беше што требаше да се родат дури 15 недели подоцна“.

Победата на Сунчица

Близнаците, ќерка и син, се родиле со мала тежина, поради тоа биле ставени во инкубатор. За жал, нејзиниот син не преживеа, додека малата Сунчица успеа да се избори за нејзиниот живот.

"Тие се родени многу мали, момчето тежеше 850 грама, ќерката 750 грама, а нивната тежина наскоро почна да паѓа. Синот почина по три дена, а девојчето ја продолжи борбата, иако беше во полоша состојба од него. Сунчица помина повеќе од четири месеци во инкубатор таму“.

Губењето на детето им било тешко, а целата ситуација дополнително ја влошила и фактот што Милица била физички одделена од сопругот.

"Во првиот момент, чувствувате шок. Сè што сте, што очекувавте, каков е вашиот живот, е уништено до темел. Вие сте исплашени, разочарани, се чувствувате физички лошо. Треба да се опоравите од породувањето, а сте одделени од бебето, одделена од мојот сопруг, и неговата поддршка, а е она што ви треба најмногу во тоа време. Беше многу, многу тешко.. една врска, една огромна врска е прекината... Тоа е нешто што не се компензира и не поминува. Луѓето зборуваат, ти приоѓаат со речениците „времето лечи сè“, но празнината е овде, дел е од нас... “

Во следните месеци, Сунчица беше во инкубатор на Институтот за неонатологија и можеа да ја видат колку што дозволуваше нејзината здравствена состојба.

"Можевме да ја видиме колку што и дозволуваше нејзиното здравје. Имавме среќа што Институтот за неонатологија има многу разбирање за семејството, тие имаат хумани односи и се чувствувавме многу попријатно. Во целата оваа приказна, целиот ваш живот е свртен кон болницата. Пред да дојде во мојата соба, кај креветчето, каде што можев да ја дојам, го чував млекото цело време, го донирав на Банката за човечко млеко и се обидував да научам за моето дете. Многу страдаше, имаше крварење во главата, сепса, беше во тешка состојба. Се случува предвремено родените бебиња да имаат разни оштетувања, подоцна зборуваат, подоцна одат, имаат разни психомоторни оштетувања. Нашата Сунчица резултираше со оштетен вид“.

До втората година, Сунчица реагирала само на светлина

По напуштањето на болницата, започнала нова борба за семејството Лазаревиќ Јекиќ и нивниот нов член Сунчица. Имено, до втората година, поради оштетен вид, Сунчица реагирала само на светлината.

"Неонатологијата беше борба за живот, и откако излегоа од таму, започна реалниот живот, во реалниот свет, и токму тука се соочувате со борбата за поддршка. Видот и беше сериозно оштетен, не ме виде до втората година, реагираше само на светлината. "Но, со текот на времето, нејзиниот вид еволуираше и сега веќе чита.Сега е во четврто одделение, и со помош на голем фонт чита."

Денес, Сунчица има десет и пол години и е дете кое сее радост и смеа насекаде

"Сунчица расте нормално интегрирана во општеството, таа се движи доста, оди во продавница, на родендени, во Ада, во парк. Што се однесува до реакцијата, кога сопругот и јас ќе им кажеме на луѓето низ што помина, тие го прифаќаат тоа лесно. Ние едноставно не го криеме тоа. Луѓето треба и мора да се запознаат со разни работи и да им се каже дека има луѓе кои функционираат поинаку. Никогаш не сме имале никакви непријатности. Во моментов посетува специјално училиште затоа што е малку потешко да се реагира на голема група луѓе, поради бучавата, и би било идеално ако е опкружена со помал број на луѓе. Сама по себе, напредува многу“.

Од трошка до sвезда

Битката низ која поминала, ја поттикнала Милица да напише прирачник во кој им се обраќа на родителите чии бебиња се родени предвреме, затоа што, како што вели, и требала ваква книга за време на престојот во болница за да разбере сè подобро.

"Што се однесува до прирачникот, го напишав затоа што многу ми недостасуваше таква книга додека бев во Институтот. Затоа што кога ќе се породиш на време, покрај себе имаш и други мајки, пријатели, имаш советување, бројни страници, сите те водат Кога ќе се породите долго пред датата е тишина, жените не знаат што да ти кажат, јас бев единствената мајка во општеството во тоа време, немаше информации".

Во најголем дел, книгата се занимава со млекото и неговата важност за животот и здравјето на бебето

Откако се појави на пазарот прирачникот „Патот на родителството: Од трошка до ѕвезда, Дневникот за моето предвремено раѓање“, многу родители ѝ се обратиле.

извор: blic.rs