10 дена подоцна - трагедија, солзи, болка: Последната заедничка фотографија на принцот Вилијам и принцезата Дијана - несвесни дека тоа е нивната последна средба

фото:PROFIMEDIA

Денес принц Вилијам полни 41 година, а никогаш, во тогашните 15 години од животот на младиот принц, неговата мајка Дијана и Вилијам не изгледале толку безгрижно и среќно како кога последен пат биле видени заедно...

Познато е дека покојната принцеза Дијана негувала посебен однос со нејзините синови Вилијам и Хари.

Принцезата од Велс, од која се очекуваше еден ден да стане конзорт кралица, прекршила многу обичаи кои владееле во британското кралско семејство, а еден од нив бил и односот кон децата.

фото:PROFIMEDIA

Иако ги имаше на располагање најдобрите дадилки на планетата, Дијана инсистираше на тоа таа да го работи најголемиот дел од работата околу Вилијам и Хари, а наводно била една од првите членови на кралското семејство на Островот што сакала да дои.

 Познато е дека нејзините синови биле првите членови на семејството кои посетувале државно училиште, дека таа инсистирала да чека ред за да се фотографира со Дедо Мраз во трговскиот центар, пред да вози до забавните паркови и слично. Беше решена да ги израсне во мажи кои разбираат како изгледа животот надвор од палатите и колку се среќни во однос на другите, не дозволувајќи им никаква ароганција или корист.

фото:PROFIMEDIA

Обожаваше да ги носи, како и сите други мајки, на училиште или да ги чека во училиште, а секој слободен момент го користеше да се дружи со своите синови.

Односот на Дијана со Вилијам, постариот принц, сепак, не бил секогаш одличен.

Очигледно, тој тогаш тинејџер, бил огорчен и лут на мајка си по нејзиното познато интервју за „Панорама“ во 1995 година и поминале низ многу болни моменти додека не ја воспоставиле нежната врска што ја имале претходно.

Сепак, пред смртта на Дијана било идилично, како што Дијана сонувала дека ќе биде засекогаш.
Наводно, последната фотографија од Лејди Ди и принцот Вилијам е направена 10 дена пред нејзината трагична смрт, а на неа се насмеаните мајка и син, опуштени и несвесни дека тоа е нивната последна средба.

„Ценете го секој момент“ - пишува меѓуостанатото на фотографијата...


На 21 август 1997 година, принцезата го извела синот на ручек во лондонскиот ресторан La Famiglia, по што се прошетале по улицата. 

Дијана носеше светло сив костум, бела блуза и светло кафени салонки и чанта, додека Вилијам беше во зелени панталони, џемпер и кошула. Тие лежерно разговараа, а принцот во еден момент срамежливо се насмевна и ја спушти главата, додека принцезата Дијана љубопитно го набљудуваше со насмевка, како да чека одговор.

Десет дена подоцна, Лејди Ди почина во Париз, по страшната сообраќајна несреќа во тунел.

извор:GLOSSY

Бакнеж за принцот: Меган Маркл како принцезата Дијана - еве што се крие позади сличноста на овие две фотки

Солзите во јавност се забранети за неа: Кејт Мидлтон исклучително ретко го крши ова правило, но вчера не издржа - причината е трагична