Меган нема да присуствува, Хари пристигна сам и нема да носи униформа: Протоколот за погребот на принц Филип е немилосрден

фото:Profimedia

Принцот Хари пристигна сам во Кралството и нема да носи униформа, Меган Маркл нема да присуствува на погребот: 

Се очекува Хари да не носи воена униформа на погребот на принцот Филип откако тој се повлече од своите должности во кралското семејство.

Војводата од Сасекс ја изгуби улогата на главен капетан на Кралските маринци, која ја презеде од неговиот дедо, како и на уште две почесни воени функции. Ова значи дека тој не може да носи официјални униформи и најверојатно ќе пристигне на службата во сабота во костум како и другите поранешни војници. Ова ќе биде во целосна спротивност на неговиот татко, принцот Чарлс и неговиот брат, војводата од Кембриџ, за кои се очекува да присуствуваат во полковнички униформи.

Принцот Ендру е единствениот старец кој се очекува да пристигне во одело откако се повлече од јавната функција во 2019 година поради неговата врска со милијардерот педофил Џефри Епштајн.
Хари се немаше вратено во Велика Британија откако поднесе оставка од кралското семејство пред нешто повеќе од една година.

Војводата (36), наводно, отпатувал сам од својот дом во Калифорнија, иако на неговата бремена сопруга Меган Маркл ѝ било препорачано да не лета за Велика Британија. Меган сторила сè за да му се придружи на сопругот, но докторот не ѝ дал дозвола да патува.

А на шпекулациите за враќање на Меган Маркл во кралската палата им беше ставено крај и со официјалната информација која пристигна од Бакингемската палата.

Војводата и војвотката објавија почит кон Филип на веб-страницата на нивната фондација Архвел. На него пишуваше: „Во спомен на Неговото кралско височество војводата од Единбург 1921-2021 година. Ви благодариме за службата... многу ќе ни недостасувате“.

Погребот на принцот Филип ќе се одржи во сабота и ќе се емитува на телевизија како дел од „огромниот придонес и трајно наследство“ на војводата, пренесува „Sky News“.

извор: srbijadanas.com / курир.рс / метро.ко.ук