Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

На нашата иницијатива #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин се приклучи фотографот Маја Аргакиева.

Таа со сите нас го сподели рецептот за брза пита.


Потребни состојки:

4 јајца

1 м.л. сол

250мл јогурт
100мл масло
1 пециво
200гр дробено сирење
2 шољи (големи) брашно (може и пола бело, пола пченкарно)
20-на сецкани маслинки
100гр. лупен сончоглед
оригано
(Јас ставив и малку доматен сос)
Се посипува со сусам или ким.

Подготовка:
Се се меша и се пече на 200С, околу 30 мин.


Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова