Што сѐ можеме да направиме со шеќерот: Свекрвата ми ги отвори очите

Сме прочитале и сме слушнале дека некои зачини кои ги имаме во домот можеме да ги искористиме и за чистење, или да ги употребиме во други насоки. Но дали сте слушнале дека шеќерот кој го има во секој дом можете да го користите за чистење во домот и тоа чистење со кое вашиот дом ќе блеска, но исто така шеќерот може да направи и чуда и со вашата кожа.

„Свекрва ми, ги сподели со мене нејзините трикови со шеќерот“, раскажува блогерка во својот блок.

Еве неколку совети што таа ги научила од нејзината свекрва, а ние ги споделуваме со нас:


Шеќер како детергент

Во шише ставете 20% шеќер и 80% оцет, убаво промешајте го и додајте малку вода.

Потоа навлажнете мека крпа со оваа течност и избришете ја валкана површина, ќе се изненадите од резултатите.


Ако треба да ги измиете садовите а детергентот ви се истрошил, тогаш шеќерот ќе ви помогне.

Измешајте 3 супени лажици шеќер и една лажица прашок за пециво, а потоа додадете малку вода. Добиенатагуста паста ќе ви помогне да ги измиете садовите.


Треба да се ослободите од 'рѓа

Едноставно разредете 3 лажици шеќер во мала количина сок од лимон.

Добиениот раствор треба да се нанесе на површината погодена од 'рѓа и да почекате некое време. И потоа тријте го. Резултатот ќе ве изненади.


Бонус

Патем, можете исто така да се ослободите и од непријатниот мирис на рацете со помош на шеќер. Само измешајте го со капка течен сапун.

Оваа смеса е одличен чистач што не само што ќе ги елиминира непријатните ароми, туку и ќе ја направи вашата кожа свиленкаста и мазна.