Совети од 107- годишна баба за сите жени: За среќен и долг живот, избегнувајте ги овие три работи

Најлоши се оние кои се преправаат дека се ваши пријатели а сакаат да ве видат уништени, внимавајте на таквите луѓе…


Доживеа 107 години и сега има право да нè советува за тоа што е добро за нашето здравје, а што не. 107-годишната баба не советува две работи ...

Се разбира, начинот на живот влијае многу. Здрава исхрана, начинот на кој ние трошиме време, изложеност на стрес, итн. Оваа жена е 107 години и зборува за тоа што ѝ помогнало да доживее толку многу години. Таа советува дека треба да избегнуваме алкохол, тој е штетен. Алкохолот нè уништува, но и другите кои се близу нас. Исто така, нè уништува и ментално, и тоа не е мала работа. Подобро да се оддалечите од него. Таа верува дека нејзината не консумација на алкохол влијаела таа да биде здрава и ја доживеела и оваа година. 107-годишната баба консумирала здрава исхрана, била секогаш физички активна и се грижела за себе. Таа исто така сподели нешто на кое многумина се смееја, дека да се живее сам има добар ефект. Имено, таа е вдовица.

Бабата вели дека треба да избереме со кого ќе поминуваме време. Така е. Ако поминуваме многу време со негативни луѓе, ниеќе бидеме под стрес, исцрпени, нема да бидеме добро. Затоа, опкружете се со позитивни луѓе кои ќе направат да се насмеете, да го извлечете најдоброто од вас. На тој начин ќе бидете посреќни и поисполнети.

Оваа жена вели дека е среќна затоа што има внука која се грижи за неа.

Слушајте го вашето тело и започнете да бидете физички активни, по можност јога или пливање или долги прошетки кои се исто така ефикасни. Јадете здрава храна. Зелен зеленчук, овошје, овесна каша и зеле. За појадок, јадете житни култури или мусли со зеле и јогурт со малку маснотии. После неколку дена, ќе се чувствувате посилни.

Масирајте го целото тело пред да заминете на работа со ракавица за масажа за капење. После масажата, истуширајте се и потоа нанесете млеко или масло за тело. Исправете го грбот додека седите или одете и заморот ќе исчезне, затоа што со тоа што седите и го држете телото неправилно, притискате на внатрешните органи и со тоа го оптеретувате телото.


Извор: stil.kurir.rs

Фото: Shutterstock

Вештерката од Волстрит: Беше една од најбогатите жени, а ова се нејзините совети за успех (ФОТО / ВИДЕО)