Вториот тест покажа дека сме позитивни: Цеца и Вељко имаат Ковид-19

Денес, 10 јуни, беше потврдено дека пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ е позитивна на коронавирус, иако првиот тест и бил негативен. Откриваме точно кога таа се заразила.

Пред седум дена, голема радост се случи во семејството Ражнатовиќ, бидејќи сопругата на Вељко, Богдана, се породи и роди син, кој го крстија Жељко.

Цеца, како и нејзиното семејство, оттогаш (3 јуни) се во контакт со многу луѓе.

Вечерта на 3 јуни беше организирана прослава по повод раѓањето на Жељко Ражнатовиќ. Таа ноќ, сигурно заразено лице го пренело вирусот на Цеца. Сепак, паниката не се појавила до 7 јуни.

Во „Тител“ беше организирана и прослава на која Цеца се појави околу полноќ. Таа ноќ таа беше во контакт со десетици присутни гости.

Наредното утро, Цеца и нејзиниот син Вељко отишле во приватна болница, каде што се породи Богдана, за да ги земат од болница со бебето од породилното. Сите заедно отидоа во семејниот дом.

Во неделата, на 7 јуни, беше откриена информација дека се сомнева дека едно лице кое било на прославата имало Ковид-19. Откако беше потврдено, целото семејство Ражнатовиќ реши да се тестира.

Цеца и нејзиното семејство биле тестирани за коронавирусот. Првиот наод покажал дека тие биле негативни.

Денес, среда, 10 јуни, резултатот од вториот тест покажал дека Цеца и Вељко се позитивни на вирусот Ковид-19.

Се случува серолошките тестови да покажат негативен резултат, а потоа ПЦР-тестот покажува дека лицето е сè уште позитивно на вирусот.

За порталот Блиц, во соседна Србија фолк ѕвездата изјавила дека таа и Вељко се позитивни на повторениот тест. И таа и Вељко се чувствувале добро, немале никакви симптоми. Ќе се држеле до домашна изолација, се додека не се повтори тестирањето.

Фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ за прв пат направила серолошки тест од  крв од вена, што покажал дека е негативна.

Сепак, таа направила  PCR тест, што се прави со земање примероци од брисеви од грлото и носот. Овој резултатот покажал дека Цеца, сепак, е позитивна на коронавирусот, а наскоро се очекува уште еден тест.
Цеца Ражнатовиќ реши да се тестира за прв пат, откако беше во контакт со заразено лице на семејна прослава, пишува Блиц.


Извор:
telegraf.rs и blic.rs

Фото: ATA Images

Мала бајка и огномет: Семејството Ражнатовиќ организираше прослава за новиот член 

(ФОТО) Цеца во фустан, Вељко во знакот на Аркан: Бебето и мајката излегоа од болница