Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова

Радица Костова за иницијативата на Женски магазин испрати рецепт за Енергетски Тахини барови.


Потребни намирници:

1 шолја овесни снегулки

1/2 шолја урми

1/2 шолја ореви

1/2 шолја тахини

1/3 шолја мед

1 лажичка мелено ленено семе

2 лажички чиа семе

1 лажичка ванила екстракт

1/2 лажичка цимет

200гр чоколадо за готвење


Начин на подготовка:

Во сад ги ставаме сите состојки правејќи хомогена смеса. Смесата ја ставаме во сад обложен со хартија за печење. Тапкаме со рацете врз смесата, а во меѓувреме го растопуваме чоколадото на пареа па го истураме врз смесата и наросуваме со сусам.

Го ставаме садот во фрижидер да отстои минимум половина час.


Бон аптит!


Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска