Рецепт за солени стапчиња со кашкавал и сирење: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

Свој втор рецепт за иницијативата #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин ни сподели и Ивана Хаџи-Крстевска Бакулев, која има свој сопствен блог за рецепти на инстаграм. Овој пат, Ивана го сподели со нас нејзиниот рецепт за Солени стапчиња со кашкавал и сирење. Одлични за мезе и готови за 20 минути.


Потребни намирници:

- 3 шољи брашно
- 1 лажиче сода
- 1 лажиче шеќер
- 2 лажичиња сол
- 150 гр кашкавал
- 150 гр сирење
- 120 мл масло
- 400 гр павлака
- 1 јајце за премачкување
Зачини за наросување: буковец, морска сол, оригано, сусам итн.


Начин на подготовка:
Сите состојки се мешаат во длабок сад ( кашкавалот и сирењето ги изрендав, но може и на малечки коцкички) и се замесува тесто па се сечат коцки и се прават долги стапчиња се печат на 200° 15- тина минути.
Пред да ги ставите да се печат изрендајте кашкавал над нив.

Бон аптит!!

* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре
* Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

* Рецепт за здрав појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 3-годишната Миа